O autorze


Mateusz Książkiewicz 

Urodziłem się 8 maja 1990 roku w Krynicy. Jestem mieszkańcem Szalowej. Z aparatem swojego ojca zaprzyjaźniłem się już jako mały brzdąc, jednak prawdziwa pasja fotografowania rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy to otrzymałem w spadku dwa Zenity 12XP z kompletem obiektywów. Początki nie były łatwe. Ustawienie prawidłowej ekspozycji (czas, przysłona) było trudne, a wzięcie 10kg sprzętu uciążliwe. Pomimo tych przeciwności, udało mi się stworzyć kilkanaście zdjęć, z których dumny jestem do teraz. Od 2005 roku jestem szczęśliwym posiadaczem Nikona wraz z zoomami. Dzięki fotografii, nauczyłem się cierpliwości oraz pokory dla praw przyrody. W rozwijaniu pasji fotografowania pomogło mi wiele osób oraz instytucji. Pozwoliły mi one, wierzyć w spełnienie marzeń. Ogromną rolę odegrali również rodzice, którzy od małego uczyli mnie szacunku oraz dostrzegania piękna w przyrodzie. Każdą wolna chwilę staram podzielić się na pasję, naukę oraz infę. Co nie zawsze mi wychodzi, dlatego przeprosiny kieruję w stronę Nikonów, szkoły oraz komputera.
Przez wielu znajomych jestem nazywany Szalowskim Patriotą, ponieważ zawsze niezależnie od sytuacji podkreślam swoje pochodzenie oraz wymieniam atrakcje Szalowej. W swoich pracach zawsze staram się uchwycić piękno Szalowej, Beskidu, Małopolski, aby mogły promować „mój Region”. Plany na przyszłość nie są jeszcze sprecyzowane. Oficjalna wersja przyjmuje, że fotografowanie dalej pozostanie tylko pasją (dodatkowo źródło dochodu), ale w głębi serca rodzą się myśli połączenia pasji z drogą zawodową. Co będzie zobaczymy.
W 2003 roku zostałem członkiem Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Od września 2006 jest uczniem I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Jestem również stypendystą „Sapere Auso” za osiągnięcia artystyczne.
Ważniejsze osiągnięcia to:
- III miejsce; „Różnorodność Biologiczna Małopolski” - Kraków 2005
- Nagroda; IX edycja konkursu fotograficznego „Czekamy na Zimę” - Warszawa 2006
- Nagroda; „Style w Architekturze” konkurs fotograficzny zorganizowany przez Polską Agencję Prasową oraz miesięcznik FOTO - Warszawa 2006
- Nagroda; X Konkurs Fotograficzny PTTK „Sto lat PTTK w Beskidzie Sądeckim” - Nowy Sącz 2006

Sprzęt, którego używam to:


Wszelkie prawa zastrzeżone. © Mateusz Książkiewicz